Kadıköy021633016 90
Ümraniye021650516 05
Bağcılar021243324 34

ALES Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım? ALES Sınavına Nasıl Çalışılır?

ALES SINAVINA NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

 

Ales Sınavına Nasıl Çalışmalıyız? Ales sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

 Ales sınavına hazırlık çalışmalarına başlarken, ilk önce Ales sınavından hangi puan türüne ihtiyacımız var  onu saptamamız gerekmektedir.

Ales  – Sayısal  , Ales - Sözel  yoksa Ales - Eşit Ağırlık puanlarına mı ihtiyacımız var ?

Bunları belirledikten sonra akademik alanda çalışma yapacağımız alanı seçtikten sonra , bu alanla alakalı şartları iyice netleştirelim  örneğin, seçtiğimiz bölüm Ales’te kaç puan istediğim bölüme girebilmem için Ales’te kaç  puana ihtiyacım var onu netleştirelim .

Hedefimizi netleştirdikten sonra , bu hedefe nasıl ulaşacağımıza dair yol ve yöntemleri  araştırma zamanı gelmiştir.

Ales sınavına hazırlanmadan önce aday hangi konulardan ne bildiğini iyi tespit etmesi gerekmektedir.

Bunun için ise ALES geçmiş yıllarda çıkmış sınav sorularını çözüp ALES hazırlık aşamasında başlamamız için seviyenizi ölçün.
hangi konulardan sorumlu olacağımıza tespit edip bir dönemsel çalışma programı oluşturunuz.

Ales Matematik Dersine Nasıl Hazırlanmalı ?

 

Ales sınavına hazırlanan adayları üç gruba ayırabiliriz:

 

  1. Grup sayısal kavrayış düzeyleri iyi olan ve ciddi matematik alt yapıları olan adaylar ,bu adayların sınavdan istedikleri performansı  yakalamalarının önünde iki engel vardır,bu iki noktaya dikkat etmeleri gerekmektedir.Nasıl olsa matematik biliyorum Ales sınavına hazırlanmadan sınava giren adaylardan, bu adaylara tavsiyemiz sadece , doğrudur iyi üniversitelerden mezun oldunuz , matematikte biliyorsunuz bu da doğrudur ama unutmayalım ki ALES sınavı bir sıralama sınavıdır. Yani rakiplerimiz üç aşağı beş yukarı sizin seviyenizdedirler.Ciddi matematik bilgisi olmasına rağmen sınavda zaman yönetimini iyi yapamadıkları için istedikleri puanları alamayan adaylar , bu adaylara tavsiyemiz tamamen sınav soru stiline yoğunlaşarak ve gerçek sınav ortalamalarına girerek pratiklerini sağlamalarıdır.(Kurs deneme sınavlarına katılabilirsiniz.)
  2. Matematik  altyapısı olmayan adaylar ALES sınavına hazırlanırken temel matematik ile başlayıp altyapılarını sağlamalarını tavsiye ediyoruz. Altyapı  oluşturulduktan sonra adaylar önüne zamana yayılmış bir dönemsel  çalışma programı koymalıdır. Bu çalışma programına uygun süreç  içerisinde kendilerini geliştirmektedirler . unutmayalım ki öğrenme bir süreç olayıdır. Belki bir zaman diliminde ciddi bir çalışma ile gerçekleşir. Bu süreçte rehavete  düşmemeli, stres yöntemi doğru yapılmalıdır. Adayın hazırlık sürecinden kopmaması için kurs takviyesi alması gerekiyorsa bunu mutlaka yapmalıdır.
  3. Belli bir matematik  temeli olup uzun süreden beri matematik çalışmasına ara vermiş olan adaylar tamamen sıfırdan tüm konulara yeniden hazırlanarak başlamalarını ve bol bol soru çözümleri tavsiye ediyoruz .  Kursa  gitme imkanları varsa kursun ciddi bir katkısı olacaktır.

Ales  Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyız ?

Ales sınavında sözel yetenek kısmında genelde iki tip soru karşımıza çıkmaktadır. Anlam bilgisi  yani okuduğumuzu anlama diğer bir adı ise paragraf sorularış, bu soruları çözmek için soru stillerini iyi tanıyıp bunların çözümlerine yönelik profesyonel yöntem ve tekniklerini  öğrenmeliyiz. 

Paragraf ile ilgili sorularını çokça çözüm soru stillerinin tümünü tanıyıp bunların nasıl çözüleceklerine dair yöntem geliştirmemiz gerekmektedir.