Kadıköy021633016 90
Ümraniye021650516 05
Bağcılar021243324 34

DGS Hakkında Genel Bilgi

DGS Hakkında Genel Bilgiler

 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), üniversitelerin açık veya örgün öğretim yapan iki yıllık meslek yüksekokulu bölümlerinden mezun olan ya da olabilecek adayların girebileceği bir sınavdır. Öğrenciler bu sınavda elde ettikleri puanlar sayesinde merkezi yerleştirme esaslarının uygulandığı bir yerleştirme süreci ile mezun oldukları programa göre dört yıllık fakülte bölümlerine geçiş yapabilmektedir.

 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ayı içerisinde yapılır. Sınava katılmak için herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Üniversitelerin herhangi bir ön lisans programından mezun olan/olacak her aday bu sınava katılabilir.

 

2014 yılından beri Dikey Geçiş Sınavı(DGS)’nda adaylara Sayısal Yetenek Testi’nde 60 soru, Sözel Yetenek Testi’nde 60 soru olmak üzere toplam 120 sorulmaktadır. Bu 120 soru için adaylara 140 dakika süre verilmektedir.

 

Dikey Geçiş Sınavı(DGS)’nın sayısal bölümü incelendiğinde sorulan soruların sayısal akıl yürütme ve muhakeme yeteneğini ölçmeye yönelik soruların sorulduğunu görüyoruz. Sözel bölüm incelendiğinde ise sorulan soruların okuduğunu anlamaya ve yorumlamaya yönelik sorular olduğunu görüyoruz. DGS’yi diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliklerden biri sayısal mantık ve sözel mantık sorularının sınavda önemli bir yer kaplamasıdır. Bu nedenle DGS’ye hazırlanırken bu sınava yönelik özel bir kurs eğitimi almak çok önemlidir. Adaylar böyle bir eğitim alarak soru çeşitlerini, püf noktaları ve pratik çözüm tekniklerini öğrenmek bu sınav için verilen kısıtlı süreyi verimli bir şekilde kullanabilir.

 

 DGS DE ÖNLİSANS PROĞRAMLARINDAN HANGİ LİSANS PROĞRAMINA GEÇİŞ YAPILABİLİNİR.(KENDİ BÖLÜMÜMDEN HANGİ BÖLÜME GEÇİŞ YAPABİLİRİM)

 

2017 DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) FAKÜLTELERİN MİNİMUN VE MAXSİMUM TAVAN VE TABAN PUANLARI

 

DGS 2018 TERCİH ROBOTU